Obrázek k článku GLOSA: "Sám s nozdrami na stole!" Provokatérka Mucha natočila nejzhýralejší singl sezóny
| Marek Reinoha | Foto: Roman Černý

GLOSA: "Sám s nozdrami na stole!" Provokatérka Mucha natočila nejzhýralejší singl sezóny

„Jeden hit za pět let bohatě stačí,“ řekla mi Nikola v prosinci. No a kapela Mucha právě jeden vypustila. Jmenuje se Kokskar.

Kontext uvedeného výroku si můžete dohledat v rozhovoru, který vyšel v lednovém Headlineru. Jsem moc rád, že jsme na její další hit pět let čekat nemuseli - předchozí singl Udělám ti 4 děcka hajzle vyšel „teprve“ před dvěma lety.  

Song Kokskar je ale na druhou stranu taková pecka, že by se vyplatilo na něj čekat i déle, pokud by bylo třeba. Kapelu Mucha jsem měl vždy rád primárně kvůli skvělé hudbě, ve které dokáže přirozeně a svým vlastním způsobem fúzovat rozlišné žánry. Nikoliny provokativní texty, ve kterých si nebere servítky a s nadhledem a humorem sobě vlastním se trefuje do kde čeho, jsem vždy bral jako hodně příjemný bonus. A na Kokskar je obojího opět vrchovatě a možná ještě víc. Kapele to hraje jak nikdy, Nikole to skvěle zpívá a Amákovi z pražského studia Golden HIVE se podařilo dát výsledku výborný zvuk.

Jak mi již ve zmíněném rozhovoru Nikola řekla, tak píseň Kokskar napsala asi před dvěma lety těhotná, když čekala svoji nejmladší dceru. Takže je na světě již dlouho a kapela ji na koncertech už nějaký čas hraje. Teprve teď, když vyšla i s klipem se však dostala i k mým uším a očím. Čímž bych se při vědomí toho, že mi Nikola řekla „Lehce mě irituje, že lidi věci registrujou až z obrazovek. Ale je zas fakt, že textu se dá porozumět nejlépe z nahrávky, než když hulákám nalitá mimo mikrofon“, asi neměl moc chlubit. 

Na facebookovém profilu kapely Nikola k songu uvedla, že ho napsala při vzpomínkách na jednu zvrácenou etapu svého života a v popisku videa na YouTube stojí „příběh jednoho přátelství, které dost možná ani přátelstvím nebylo“. Jelikož jsem nevěděl, co si pod těmito vodítky mám představit, tak jsem se na to Nikoly napřímo zeptal.  „Kokskar je o jednom mým kámošovi, který je v pražských kuloárech (říká se to tak?) celkem profláklej. Dost jsme spolu pařili, málem jsem si u toho nevšimla, že se mi mezitím drolí rodinné štěstí. Nic víc k tomu už radši říkat nebudu, jen že klip není akcí msty, naopak, oslavuje kladné aspekty toho nekonečného mejdanu.“ odpověděla mi. V textu je to Nikola tak jak ji známe. S nadsázkou a humorem reportuje o dvouleté tour károu plnou koksu, chlastu, drahého jídla a blití. A to se propsalo i do klipu režírovaného Robinem Kvapilem, ve kterém toho zmíněného profláknutého kámoše ztvárnil Lukáš Pavlásek. O něm mi Nikola řekla, že „je supr přizpůsobivej a nezkazil skoro žádnou legraci“. Klip je hodně divoký, ze všech stran v něm sněží a kýble koksu se šňupou z kde čeho, včetně rtů Johnnyho Deppa (samozřejmě na fotce).

Hudebně se jedná o výborně napsanou dopředu se ženoucí rockovou vypalovačku oplývající punkovou energií plnou energických riffů a dynamických změn, a ve které k mé radosti nechybí ani hudební vtípek. Ty Mucha vždy uměla do svých songů skvěle a smysluplně vkládat. Tentokrát se jedná o kytarový motiv z hitu Petera Nagyho doplněný parafrází části refrénu „sám s nozdrami na stole“.

Jak už jsme u Muchy zvyklí, opět se jedná o písničku, která nejen provokuje, ale i pobaví a hudebně obohatí. A také poučí, tentokráte o tom že drogy jsou špatné („když to neumíš“).