Obrázek k článku GLOSA: Špatný nápad, skvělá jízda a morální kocovina. Olivia Rodrigo si dala rande
| Michael Švarc | Foto: Chuff Media

GLOSA: Špatný nápad, skvělá jízda a morální kocovina. Olivia Rodrigo si dala rande

Olivia Rodrigo dokáže ve svých písních skvěle zachytit atmosféru prvních lásek, rozporuplnost rozchodů a pocity hořkosti, které po nich přetrvávají. Stejně dobře se jí ale daří v singlu Bad Idea Right? zachytit moment, kdy člověk přestane poslouchat rozum a dá si dostaveníčko s bývalým.

Hudebně je to fenomenální pop punkovo rocková jízda, která dává vzpomenout na přelom milénia. Singl Bad Idea Right?, který je druhou vlaštovkou z chystaného alba Guts, hudebně navazuje na Oliviiny ostřejší singly Brutal nebo Good 4 U. Prim tu hrají kytary, ostrost a pop punková drzost zkombinovaná s melodičností. Zvuk je diametrálně odlišný od pomalu gradujícího songu Vampire, který americká hudebnice představila na konci června.

Potvrzuje to její slova o tom, že novou desku charakterizují naprosto odlišné zvuky a nálady. U obou písní je cítit, že sice navazují na debutovou desku, ale každý prvek posouvají zase o kus dál. Rodrigo se více vyvinula hlasově, ale také je už více znatelný její hudební profil, který přepíná mezi baladami a písněmi ukazujícími ostré lokty. Ty zpěvačce ve výrazu opravdu nechybí.

Song z teenage komedií

Bad Idea Right? vrací posluchače do období, kdy pop punk a college rock kralovaly snad všem americkým teenagerským komediím. Zkuste si do úvodních scén s přeletem nad školním kampusem vměstnat Oliviin nový singl a bude tam skvěle fungovat. Rodrigo má nepopiratelnou zásluhu na tom, že si kytary opět nacházejí cestu do mainstreamového popu, jemuž jinak dominují syntetické a elektronické zvuky.

Stejně jako Vampire, i Bad Idea Right? naprosto skvěle graduje. Ve slokách Rodrigo značně zaujatě mluví ke svému bývalému, ale text adresuje i sobě samé. „Neslyšela jsem o tobě už pár měsíců, ale zrovna jsem venku a dost na sračky. Voláš mi, seš sám, cítím v tom nějaký podtext,“ zpívá hudebnice a je poměrně jasné, kam bude příběh směřovat. Olivia má zatemněný rozum a dochází jí, že vidět se s bývalým je hodně špatný nápad, kterému ale nakonec dává průchod v extatickém refrénu.

Singl je vtipně ironický a hraje si s myšlenkou, jak se lidé občas nechají využívat někým, pro koho mají slabost. Není v tom žádné poučování ani žádný zvláštní přesah. Přesně to je ale na písni sympatické – přinese mikropříběh, z něhož nelze nevyváznout s pořádnou morální kocovinou. Ve 20 letech naprosto v pořádku.

Pokud jsou Vampire a Bad Idea Right? předzvěstí flexibility a barevnosti alba Guts, které zkraje září vychází, lze očekávat silného kandidáta do žebříčku nejlepších popových desek letoška. Obě písně mají osobnost a svébytný zvuk a posouvají Olivii Rodrigo dál na její profesní cestě. Napsat tyhle songy nebyl vůbec špatný nápad!