Obrázek k článku Kiss jako western a soulová Metallica. Postmodern Jukebox přiveze nejzábavnější předělávky
| Šárka Hellerová | Foto: Prague Open Air

Kiss jako western a soulová Metallica. Postmodern Jukebox přiveze nejzábavnější předělávky

Jak by zněla písnička Enjoy the Silence, kdyby ji složila jazzová kapela ve dvacátých letech nebo Love Song od The Cure s bigbandem ze čtyřicátých let? Odpovědi nabízí projekt Scott Bradlee’s Postmodern Jukebox, který míří do Prahy.

Americká skupina ty největší světové hity populární muziky přenáší do jiných časů a stylů. 14. června 2024 do nich přenese i návštěvníky koncertní série Prague Open Air v Ledárnách Braník.

Newyorský pianista Scott Bradlee Postmodern Jukebox založil, jak už to tak bývá, ve sklepě. Což tehdy dokonce bylo u něj doma. oZat s velkými ambicemi. O něco dříve totiž přišel na to, jak svou milovanou jazzovou a swingovou hudbou zaujmout široké publikum. Od roku 2011 si proto hraje se světoznámými skladbami a proměňuje jejich charakter. Bruno Mars zní najednou jako Frank Sinatra, The Spice Girls jako The Andrews Sisters a Guns N’ Roses připomínají bluesovou hvězdu dvacátých let Bessie Smith. Covery od téhle skupiny mají čím dál dokonalejší zvuk a videa obvykle jednoduchý koncept, ovšem naprosto dotažený styl.

Nahrávka, která hudebníka v roce 2009 po zvěřejnění na YouTube nasměrovala od protloukání se ke slávě, je medley v němž uslyšíte útržky Ricka Astleyho, Bon Jovi, The Police Bonnie Tyler. „Lidi to úplně sežrali. Po pár hodinách to tweetoval Neil Gaiman. Změnilo mi to život, protože jsem začal jinak přemýšlet o tom, jak dostat hudbu k lidem,“ vzpomínal Scott Bradlee v rozhovoru pro newjerseyský zpravodajský server NJ.com. A tak se cesta jazzového klavíristy protnula s Nickleback, Edem Sheeranem, Def Leppard, Britney Spears či Michaelem Jacksonem a stal se z něj virální fenomén.

Skupina na aktuálním turné právě oslavila svůj tisící koncert a letos v dubnu vydala již dvacáté páté album. Její nová deska se jmenuje Puttin` On The Ritz.