Obrázek k článku NAŽIVO: Bizarní pohádka Die Antwoord. Technické problémy, mejdan a odhalené hýždě
| Lukáš Rešl | Foto: Filip Kůstka

NAŽIVO: Bizarní pohádka Die Antwoord. Technické problémy, mejdan a odhalené hýždě

Příznivci stylu „zef“ se sešli v pražském Fóru Karlín, aby po pěti letech oslavili návrat výstředního dua Ninja a Yo-Landi Vi$$er na pódia. Skupina dostála své pověsti bizarní a energické party, přesto v mnoha faktorech jejich výkon pokulhával.

Že by se fanoušci hromadně a s nadšením vrhli už na jedinou předskokanku Lil2hood AKA Fla$h, se tedy opravdu říct nedalo. Koncertní hala se postupně pomalu plnila a na úvodní set americké diskžokejky bylo po osmé hodině večerní relativně poskrovnu.

Ve velké mikině a třpytivých slunečních brýlích působila Lil2hood sebevědomým dojmem, a to i navzdory velmi nevýraznému začátku, který vyplnila táhlými elektronickými beaty. Poněkud vlažné publikum pak v půlce show rozhýbala rockovými vypalovačkami od System of a Down, Bon Jovi a Rammstein, čímž energie v sále rázem ožila. Přesto jsem se nemohl zbavit pocitu, že tak velký prostor je pro DJku příliš velkým soustem. Nehledě na fakt, že se publikum ten večer probouzelo velmi pozvolna.

Program ovšem šlapal jako švýcarské hodinky, takže v devět hodin už všichni s napětím hleděli na obří oponu, která měla během několika vteřin odhalit tajemství nového koncertního konceptu Die Antwoord. A určitého šoku se fanoušci extravagantní dvojice skutečně dočkali.

Jihoafričané na stagi odhalili jakousi obří zlatou příšeru, která zároveň zářila jako aztécké zlato z filmu Indiana Jones. Úvodní údiv nad tímto bizarním designem pódia však vystřídalo zklamání, když dramatický úvod za doprovodu slavné písně O Fortuna zhatila technika a celá příšera hned v úvodu koncertu zhasla. Následovala krátká pauza a show tak začala v poněkud vlažnější atmosféře.

Ačkoli bylo monstrum po zbytek koncertu nasvíceno pouze reflektory a Die Antwoord odstartovali set peckami jako Fatty Boom Boom, Daddy či Banana Brain, až do půlky setu bylo tempo koncertu dosti rozvláčné. Po zvukové stránce zde žádný zásadní problém nebyl a Ninja a Yo-Landi Vi$$er dav hecovali divokými poskoky, to vše ale shazovaly zbytečně dlouhé pauzy mezi písničkami. Pokud by se dvojice od začátku vyvarovala nekonečného řečnictví, zážitek z celé show by byl o parník jinde.

To píši záměrně, protože přibližně od druhé poloviny setu, který zapálil hit Pitbull Terrier, publikum i kapela jako by zázračně ožili. Začalo se skákat, skandovat a publikum najednou začalo poznávat texty. Die Antwoord přitvrdili s populárními Baby's on Fire a I Fink U Freeky a energie večírku najednou vyšplhala na barometru dramaticky vysoko. Lví podíl na tom měl i do půl těla svlečený Ninja, který se rozhodl spestřit večírek plaveckou lekcí na rukou publika.

Jediným přídavkem v podobě megahitu Enter the Ninja pak Die Antwoord zakončili večírek dvou kapitol – první rozvláčné, druhé povedené. Na závěr pak došlo na rozloučení plné pusinek vyslaných z mikrofonu Yo-Landi a první řada zblízka okoukla i odhalené hýždě Ninji. Bizarní pohádka skončila.

Die Antwoord
11.4. 2024 - Forum Karlín, Praha
Předskokan: Lil2hood AKA Fla$h
Hodnocení: 66%