Obrázek k článku Nebe nebo peklo? Deathcoroví okultisté Distant přivezou bolest a utrpení
| Lukáš Rešl | Foto: Distant/Press

Nebe nebo peklo? Deathcoroví okultisté Distant přivezou bolest a utrpení

Rock Café bude hostit démonický večírek deathcorového rázu. Do Prahy přijíždí holandská drtička Distant, špička extrémního žánru. V rámci evropské tour k čerstvě vydané desce Heritage, se u nás představí 12. května společně s hordou tří předkapel. Jednou z nich jsou domácí Abbie Falls ze širší nominace letošního Anděla.

Distant jsou ve světě deathcoru skutečně pojem, o čemž svědčí i jejich nové album Heritage, na kterém se objevuje super-singl Argent Justice, jenž obsahuje celkem šestnáct featů metalcorových a deathcorových zpěváků. Mezi nimi nechybí třeba hlas Willa Ramose, zpěváka kapely Lorna Shore, která je v současnosti doslova fenoménem. Jedním z vybraných hostů je i Tomáš Klár, frontman českých Abbie Falls, kteří se letos objevili v širší nominaci Cen Anděl v kategorii „Rock“. A právě tahle domácí naděje, společně se skupinami Extortionist a Dagger Threat, nyní doprovází Distant na jejich evropské šňůře.

Ačkoli deathcore a žánry jemu příbuzné nepatří mezi sortu muziky „pro každého“, pomalu už začíná promlouvat i mezi širší posluchačskou veřejnost. Když se letos na Andělech v nejlepší sedmičce rockových kapel vylíhli Abbie Falls, bylo to možná pro fanoušky téhle krajní muziky překvapením. Rozhodně se však nejednalo o nominaci neprávem.

Pražané jsou hlavně v zahraničí hodně slyšet díky svému produkčně vyladěnému soundu a energické show plné chytlavě destruktivních breakdownů. Tuhle nekompromisní jízdu ocení i fanoušci mimo deathcorový žánr, Abbie Falls totiž kašlou na škatulky a proto v jejich muzice můžete slyšet vlivy metalcoru, hardcoru i elektroniky. Na jednu z prvních kapel večera budou čeští zástupci velmi žhavým lákadlem.

Oproti nim jsou Distant více potemnělejší skupinou, která více vychází z death metalu a zakládá si na velkolepé atmosféře deroucí se ze zatěžkaných kytarových partů. Ve své muzice kombinuje prvky brutálního deathu, beatdownu a downtempo deathcoru, přičemž z jejich hraní máte pocit, jako by se pod vámi otevíralo samo peklo. Ostatně kapela se ráda inspiruje okultismem a temným středověkem plným bolesti a utrpením. Ale nebojte se, trpět u téhle muziky rozhodně nebudete a miliony streamů na hudebních platformách vám to jen potvrdí.