Obrázek k článku Peklo vánočních písní #7: Důstojný zářez Anně Julii Slováčkové kazí novácká estráda
| Daniel Mohr | Foto: Profimedia

Peklo vánočních písní #7: Důstojný zářez Anně Julii Slováčkové kazí novácká estráda

Alespoň o svátcích by svět mohl být v rovnováze. Ale v našem seriálu o vánočních písních je to opravdu těžké. Anna Julie Slováčková s Milanem Peroutkou nazpívali až překvapivě pěknou a důstojnou skladbu. Klip plný rozesmátých tváří TV Nova a skryté reklamy ji sráží do břečky, která zůstává na ulicích města, když roztaje sníh.

Pokud se porozhlédneme po vánoční tvorbě, kterou svou troškou do mlýna v minulosti přispěla tuzemská populární televizní a rozhlasová média, nalezneme jednu šílenější skladbu než druhou. Svými vánočními trháky nechvalně vynikají komerční média, která si zvou masově oblíbené umělce, aby jim pomohli navodit sváteční atmosféru.

Jmenovitě televize Nova si už v minulosti přizvala do svých adventních skladeb několik populárních umělců – Pavla Calltu, Xindla X, Slzu, Voxela nebo Mirai. Vždy se ve výsledku jednalo o naprosto kýčovitou a nepěknou věc, jejíž poslech téměř bolel.

Zřejmě díky všem svatým na nebesích však letos televize změnila svůj přístup a ustoupila od předělávek ohraných hitů do vánoční podoby. Oslovila Annu Julii Slováčkovou, která na písni autorsky spolupracovala s Janem Vávrou a Igorem Ochepovskym, a po hudební stránce se to rozhodně vyplatilo.

A to natolik, že je to až škoda. Čas zastavit čas totiž není skladba, která by se potřebovala zviditelňovat cestou novácké estrády, jak se to děje v klipu plném product placementu za účasti rozesmátých televizních tváří. Rozhodně by se prosadila i bez tohoto jistě velmi silného marketingu. V kontextu aktuální tuzemské vánoční tvorby se poslouchá příjemně. A s opravdu obrovským nadšením zde kvituji absenci rolniček!

Jen u toho člověk nesmí otevřít oči a sledovat klip. Píseň se rozhodně lépe vnímá jen jako audio. Jeho zarámování je velká škoda, hezký klip by jí slušel. Stačilo by pouze pár záběrů na kapelu a příjemná lokace a zybtek by odvedla písnička samotná... Jenže tenhle pekelný klip plný známých tváří strhává pozornost na sebe a skladba jde do pozadí.

Až by člověku skoro uniklo, jak to Slováčkové výborně ladí s Milanem Peroutkou, který disponuje velmi silným hlasem a písni ještě přidává na rozmanitosti. Vážně, zkuste si tu skladbu pustit nejprve bez klipu...

Hodnocení 6,5/10