Obrázek k článku Jak složit hit za hodinu a postavit domácí studio. I to prozradí Prague Music Week
| Šárka Hellerová | Foto: Andrew Allock

Jak složit hit za hodinu a postavit domácí studio. I to prozradí Prague Music Week

Prague Music Week od 9. do 11. listopadu profesionálům z hudební branže i fanouškům hudby nabízí koncerty, veletrh a v rámci konference řadu zajímavých diskuzí, přednášek, prezentací organizací i projektů, workshopů a především setkání. Jedním z nejvzácnějších hostů akce je letos Martin Elbourne, který se podílí na dramaturgii festivalu Glastonbury.

Zatímco v přízemí Národního domu na Smíchově bude po tři dny probíhat veletrh a v klubu Futurum showcase koncerty, na kterých se představí české i zahraniční kapely, ve třech dalších sálech budou desítky řečníků diskutovat mezi sebou i s návštěvníky konference o tématech, která hýbou hudebním světem. Zde jsou některá z nich.

FESTIVALY A JEJICH SVĚT

Představitelé největších českých i zahraničních hudebních festivalů budou v pátek 10. listopadu hovořit v panelu nazvaném Major Festivals o zákulisí a strategii masivních hudebních událostí, které přitahují tisíce návštěvníků z celého světa. Barbora Bodnárová, booking manažerka Pohody, ředitel Rock for People Michal Thomes, vedoucí bookingu Colours of Ostrava Pavla Slívová a booking manažer kapel jako jsou Biffy Clyro či Papa Roach Steve Zapp či booking manažer Glastonbury Martin Elbourne budou mluvit mimo jiné o výzvách a trendech, které ovlivňují jejich práci.

Podrobnější pohled na svou práci potom poskytne Martin Elbourne.  Rozhovor s mužem, který v hudebním průmyslu pracuje přes čtyřicet let, během nichž spoluzaložil festivaly M for Montreal, The Great Escape Festival, WOMAD, Music Cities Convention a také DMZ Peace Train Festival, povede Honza Vedral. Elbourne pracuje i jako hudební konzultant indického hudebního festivalu NH7, může proto nabídnout velice bohatý a zkušený pohled na festivalový svět.

Ohlédnutí za letošní festivalovou sezónou u nás a výhled do té příští v pátek ještě v diskuzi moderované Markem Vohralíkem z Let It Rollu poskytne Jakub Siňor z Mighty Sounds, Jiří Hlinka reprezentující festivalovou asociaci FESTAS, Jan Gregar za Nerudný Fest a Michal Thomes z perspektivy Rock for People.

ZELENĚJŠÍ KONCERTY A TURNÉ

Dopad na životní prostředí se české festivaly více či méně intenzivně snaží minimalizovat již řadu let. Prague Music Week se bude tímto tématem zabývat několikrát. V širším konextu ho proberou diskutující v pátečním panelu nazvaném Jak globální klimatická změna ovlivňuje hudební průmysl a naopak. Na to naváže představení výsledků tříletého projektu festivalu Let It Roll a České zemědělské univerzity nazvaného Rolling Waste. Ten se pokoušel snížit environmentální stopu hudebních festivalů pod širým nebem skrz změnu chování a spotřebních vzorců jejich návštěvníků.

Green touring nebo greenwashing? Otázku vlivu hudebního průmyslu na životní prostředí bude řešit i panel, který se zaměří na aktuální možnosti, díky kterým mohou umělci skutečně minimalizovat negativní dopady svých turné. Řešení budou společně hledat zástupci Greenpeace a festivalů Rock for People a Brutal Assault.

BEZPEČÍ NA PRVNÍM MÍSTĚ

Akce s masovou návštěvností, jakými festivaly jsou, ale i běžné klubové koncerty čelí řadě bezpečnostních výzvev. V sobotou v poledne se jim bude věnovat panel nazvaný Event jako bezpečný prostor: nové výzvy v oblasti bezpečnosti akcí. O technologiích, strategiích a postupech, které umožňují vytvářet bezpečná prostředí pro účastníky a opatřeních nezbytných pro prevenci rizik a nebezpečí budou diskutovat Veronika Havlatová z Let It Roll, Josef Ženíšek ze SMART Production, Otakar Veselý z Hard & Smart a Terry Rivers z klubu Fuchs2. Moderuje Kamila Buráňová z Rock for People.

PÍSNIČKY OD A DO Z

V samém jádru všeho, o čem bude na Prague Music Weeku řeč, je jediná věc – hudba. Pro muzikanty nabízí akce mimo jiné několik praktických workshopů. Samotné tvorbě bude věnován páteční i sobotní program Salonku.

Co je potřeba, abyste mohli napsat písně, které přimějí každého zpívat? To kouzlo se v pátek svému publiku pokusí předat songwriter Johnny K. Palmer, který mimo jiné pracoval jako autor písní pro Universal Music, Sony Music či WarnerMusic. V druhé polovině jeho workshopu se účastníci mohou těšit na kreativní session.

Následně se mohou hodit rady, které pro svůj workshop přichystal Tomáš Nykl, odborník na stavbu domácích studií. Dnes už není nic neobvyklého, že hitparády boří hity, které dotyčný hudebník složil, ale i nahrál doslova v ložnici nebo svém dětském pokoji. Pokud chcete začít s domácím nahráváním, nevynechte tento workshop, který poradí jak na to.

V sobotu se autor řady hitů a organizátor českého Songwriting campu Jan Vávra spolu s Janem Steinsdörfer podělí o své tipy a triky a tajemství, zda je možné vytvořit použitelný song za jednu hodinu. Zapojení účastníku vítáno, avizují oba Janové. Od songwritingu k produkci se účastníci posunou na druhém sobotním workshopu nazvaném Produkce hudby není rocket science, je to jen o trochu těžší.  Proč, to prozradí producenti Lukáš Chromek, Filip Vlček a Reginald.