Obrázek k článku Tata Bojs míří do kin. Protože není malých rokenrolí
| Šárka Hellerová | Foto: Ivo Dvořák / Česká televize

Tata Bojs míří do kin. Protože není malých rokenrolí

Milan Cais a Marek Huňát alias Mardoša, spolužáci z hanspaulské základky, založili Tata Bojs před třiceti šesti lety. Nyní se osudy jejich skupiny dočkaly zmapování v celovečerním dokumentu režiséra a scenáristy Marka Najbrta. Snímek dokonce nahlíží i do budoucnosti. Co v ní skupina prožije, se ukáže 5. září, kdy vstoupí do kin.

S futuristickými scénami pomohli Tata Bojs členové pražského divadla Vosto5. Trailer k snímku naznačuje, že linka z budoucnosti spíš než o reálné predikce usiluje o zábavu. Historii Tata Bojs ovšem snímek mapuje poctivě. O minulosti „pěšáků rokenrolu“ ve filmu, v němž se objeví současní i minulí členové kapely, hovoří rodiče ústřední dvojice, ředitelka vydavatelství Supraphon Iva Milerová, hudební manažer Michal Máka, Jakub Kohák, který stojí za slavnými videoklipy Attention Aux Hommes! a Virtuální duet, a další.

„Tata Bojs nestojí na místě, mají touhu se měnit, vyvíjet. Baví mě, jak se opakovaně vrhají doprostřed proudu, aby se nakonec stejně vynořili někde v meandrech alternativy,“ říká režisér Marek Najbrt o kapele, kterou ve snímku uvidíme pochopitelně i na řadě archivních záběrů.

„Tata Bojs jsou stále roztomilí, zábavní a sví a přitom zvážněli,“ psal před čtyřmi lety v recenzi o dosud poslední desce Jedna Nula Jarda Konáš. „U Tatáčů víme, co čekat. Fórky, kudrnaté melodie, hračičkovství. Caisův konejšívý hlas, Mardošovu veršovací ekvilibristiku, Neuwerthovu vypiplanou produkci, švih, který bude táhnout živáky.“ Tento duch – hravá energie, kterou kapela umí už přes tři desetiletí bavit řadu z nás – bude logicky i základem nového dokumentu.