Obrázek k článku „Nepřišlo mi to v pořádku, ale nebylo to trestné.“ Bubeník Rammstein prolomil mlčení
| Petra Divoká | Foto: Jan Nožička

„Nepřišlo mi to v pořádku, ale nebylo to trestné.“ Bubeník Rammstein prolomil mlčení

Christoph Schneider se na svém Instagramu jako první z kapely osobně vyjádřil k obviněním vznešeným vůči Rammstein a zpěvákovi Tillu Lindemannovi. „Mé osobní myšlenky a pocity k současné situaci,“ uvedl bubeník Rammstein svůj text, ve kterém uvádí, že Lindemannovy večírky byly oddělené od oficiálních večírků kapely po koncertech.

Ve středu 14. června zahájilo berlínské státní zastupitelství vyšetřování Tilla Lindemanna kvůli podezření ze sexuálního obtěžování, o den později ve čtvrtek 15. června se vůči kapele vymezilo vydavatelství Universal. Nyní o kauze, která začala obviněním ze strany Shelby Lynn, fanynky z Irska, jež po koncetu ve Vilniusu, obvinila kapelu na sociálních sítích, že se po večírku s Lindemannem probudila se zraněními, o kterých neví, jak k nim přišla, promluvil bubeník Rammstein.

„Nemyslím si, že se stalo něco trestně relevantního,“ píše Schneider s tím, že věří Lindemannovi, že se se svými hosty chtěl pouze dobře bavit. Nikdy prý navíc o ničem nezákonném (jako příklad uvádí užití takzvaných K. O. kapek) nikdy od nikoho z početného týmu neslyšel. Zároveň uznává, že představa o dobré zábavě se ve některých případech mohla lišit. „Přání a očekávání žen, které se nyní přihlásily, se pravděpodobně nenaplnila. Podle jejich výpovědí se cítily nepříjemně, na pokraji situace, kterou již nemohly ovlivnit. Je mi jich líto a soucítím s nimi.“ pokračuje bubeník, zároveň ale zdůrazňuje, že dle jeho názoru mohl kdokoliv kdykoliv odejít.

Christoph Schneider prolomil poměrně striktní mlčení kapely, která se k situaci dosud vyjádřila jediným prohlášením, ve kterém vyloučila, že by se cokoliv z toho, z čeho je dívky obviňují, v jejich okolí dělo. „.Jediné, čeho jsem byl z Tillových večírků svědkem, byli dospělí lidé, kteří spolu pařili. A přesto se zřejmě děly věci, které – i když jsou z právního hlediska v pořádku - mně osobně v pořádku nepřipadají,“ prohlásil Schneider. Podle něj v prostředí Rammstein kolem Lindemanna vyrostly určité struktury, které „přesahovaly hranice a hodnoty ostatních členů. „Till se od nás v posledních letech vzdálil a vytvořil si vlastní bublinu. S vlastními lidmi, vlastními večírky, vlastními projekty. To mě rozhodně zamrzelo,“ píše hudebník, který také popisuje obvyklou situaci na večírcích kapely, kde podle jeho slov bývá vždy přítomna i ochranka a k dispozici lékařská péče – vždy je podle něj k dispozici voda, občerstvení a lahve se otvírají v přítomnosti hostů.

„Chceme, aby se s námi všichni naši hosté cítili pohodlně a bezpečně! To je náš standard. Proto mě mrzí, že se tak někteří necítili. Máme nejlepší fanoušky na světě a všichni si zaslouží, aby se s nimi zacházelo s respektem! Omlouvám se všem, kteří se s námi v zákulisí necítili pohodlně nebo bezpečně. Také Shelby, zasloužila si skvělý koncert a nádherný večer.“ Schneider svůj místy rozporuplný text zakončuje přáním, aby tato kauza nepřiživoval extrémy – „Ani bestii sociálních médií, kterou naše společnost ještě nezkrotila, ani paternalistické tendence upírat ženám kolem dvaceti let možnost samostatně rozhodovat o své sexualitě, ani obviňování obětí.“ Lidé by se podle něj měli odvážit mluvit, pokud se jim něco stalo, uzavírá svůj vzkaz a volá po „klidné a vyrovnané reflexi a vyrovnání se s tím, co se stalo.“ A to i uvnitř kapely, která podle jeho slov stojí při sobě.

V rámci opatření vůči obviněním se kapela již před pár dny údajně podle podle hudebního serveru Popnable rozešla se svou castingovou režisérkou, která měla dívky na večírky vybírat. 

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Christoph Schneider (@christophschneider_official)