Obrázek k článku GLOSA: Chinaski vytáhli dojemnou Smůlu. Píseň napsal zesnulý kamarád
| Jarda Konáš | Foto: Tomáš Beran / BrainZone

GLOSA: Chinaski vytáhli dojemnou Smůlu. Píseň napsal zesnulý kamarád

Píseň Smůla už na desce zněla silně, nový klip jí však dodal další rozměr. Kvalitou se blíží studentským artovým filmům.

Chinaski prý Smůlu původně na desku Frihet vůbec nechtěli dát. Michal Malátný bojoval s pochopitelným ostychem, jelikož text napsal zesnulý kamarád, režisér Martin Dolenský. Zpěvák nakonec slova trochu upravil a píseň s kapelou nahrál, což je dobře. Dojemně totiž zavírá celou desku, a navíc se melodický zpěv v kombinaci s klávesovým doprovodem liší od standardu, kterým Chinaski fanoušky i rádiové posluchače zásobí. Ta píseň zkrátka obstojí sama o sobě, ať už na desce nebo třeba jako přídavek koncertu, který nechce skončit vygradovaným finále, ale melancholickým zamyšlením na cestu domů.

Stejně silný – a to v klipech rozhodně nebývá vždy zvykem – je však obrazový doprovod Smůly. Dostala ho na starost mladá režisérka Františka Bakošová a podle tiskové zprávy měla volnou ruku, což je znát. Výsledkem je totiž melancholický příběh o bloudění Smůly periferií poskládaný z obrazů, za něž by se nemusel stydět žádný studentský snímek s artovými ambicemi. Některé záběry jako kdyby vypadly z raných filmů Bohdana Slámy.

Chinaski tak trochu bojují s pověstí poprockových rutinérů a kapelou pro rádia, což je pozice, jakou část klubové scény nebývá ochotná přijmout. A není divu, některé starší hity zní kolovrátkově. U náročnějšího posluchače vyvolávají stejný pocit, jaký má cinefil u romantických komedií s Langmajerem. Smůla ale dokazuje, že jde o předsudek. Kapela se i po mnoha letech na scéně umí vytasit se silnou skladbou obsahem a provedením vymykající se jejímu zažitému repertoáru.