Tuhle přinesl jeden strašlivě sprostý slogan, fantasticky zazpívaný operním sborem ve stylu italského verismu. Sbor opery Národního divadla by to nezazpíval líp! Jak to tak poslouchám, říkám Honzovi: „Hele, já ti dopíšu tři stejně feferonově pálivé sloky a uvidíme, jak z toho dokáže strejček AI udělat celou árii.“
Pitomosti člověka napadají snadno, takže text byl za pár minut hotový. Zvědav, jak se s tím AI vypořádá, vymyslel jsem záludný krok – v jednom verši jsem přidal slabiku navíc. Co s tím, ty chytrej inteligente, uděláš?
Honza přišel s hotovým výsledkem už za necelou hodinu. Přinesl dokonalou árii à la Verdi, zazpívanou fantastickým operním tenorem, navíc se skvěle vygradovaným sborem v závěru. AI dokonce vyřešila mou boudu elegantní kudrlinkou, která ještě zvýšila efekt celku. Honza mi zároveň sdělil, že se příště nemusím vůbec namáhat se psaním textu. Strejda AI to prý udělá za mne. A s ještě větší razancí, budeme-li chtít!
Tak jsem ten náš žert poslal Závišovi. Po dvou dnech mi přišla odpověď: „Nemám rád operu, ale jinak je to výborný. Kde jste to natočili?“
Kde bychom to natočili! U psacího stolu na obyčejném laptopu! Dodnes mě jímá hrůza, do jakého světa jsme tím vstoupili. Co se může stát a určitě také stane s muzikou? Budou ještě potřeba muzikanti, zpěváci, skladatelé? Nakolik do toho bude moci vstupovat člověk? Kdo bude vlastnit autorská práva? Co na to řeknou posluchači? Bude je taková hudba ještě zajímat? Nebo si AI ještě předtím, než začne skládat, sama sobě zadá výzkum vkusu veřejnosti?
Bude existovat ještě nějaká opravdu lidská hudba? Já v téhle chvíli vidím cestu hlavně v živém hraní, tam se ještě nějakou dobu AI nedostane. Ale třeba vzniknou i revival bandy, které budou hrát naživo hity, které původně složila AI. Ježišmarjá, to je představa! Ještěže už jsem starý! Jenže vývoj AI jde tak rychle, až se bojím, že se díky ní dožiji ještě hromady pěkných šíleností.
Ale jednou věcí mě Aida potěšila. To když jsem jí rovnou zadal Rytířův text písničky Báječná ženská od Michala Tučného. Schválně, jestli vymyslí nějakou novou melodii. V Aidě to zapískalo, zavrčelo a milostivá odmítla dál pokračovat. Roj digitálních zvědů Suno, pátrající po milionech skladeb uložených na internetu objevil, že písnička s tímhle textem už existuje a náš pokus zablokoval. Aspoň že tohle ta potvora umí!