Obrázek k článku ZA OBZOREM #49: Rok po mrtvici uchvacuje Alana Yorke dojemnou skladbou
| Šárka Hellerová | Foto: Cherakee Andresen

ZA OBZOREM #49: Rok po mrtvici uchvacuje Alana Yorke dojemnou skladbou

Život píše zajímavé příběhy. Jedním z těch, které mají dobrý vývoj, je i ten životní zpěváka Red Hot Chili Peppers Anthonyho Kiedise. Než se stal hudební superhvězdou, téměř podlehl závislosti na drogách.

Svůj příběh sepsal do biografie Scar Tissue, která poprvé vyšla v roce 2004. Zprvu si sice vyčítal svou otevřenost, ale později si uvědomil, že to, čím si prošel a jak otevřeně to v knize popsal může být pro řadu lidí inspirací k tomu věci nevzdávat a pokoušet se vyhrabat ze dna.

Možná se jeho příběh dostane ještě k více lidem, protože společnost Universal Pictures získala práva na knihu a chce podle ní natočit film. Zajímavý, i když mapující jinou životní dráhu, by byl i snímek o zpěvačce jménem Alana Yorke. Proč? Čtěte dál a dozvíte se to.

Tipy na hudbu, kterou u nás v rádiích neuslyšíte

Villagerrr je projekt amerického zpěváka a skladatele Marka Scotta. V březnu má vyjít nové album Tear Your Heart Out a k dispozici je z něj singl Neverrr Everrr, na kterém Scott spolupracoval společně s Merce Lemon. Výsledkem je křehká indie rocková písnička, ve které se hlasy Scotta a Lemon příjemně prolínají a doplňují. Hudebně a aranžérsky nejde o nijak komplikovanou věc, dominantní roli zde hraje atmosféra, kterou dobře podbarvují zvuky kláves.

S novým materiálem Scott hudebně navazuje na předchozí desku Like Leaves (2022). Vše se opět nese v lo-fi módu, lyricky jemném tónu plujícím ve středním tempu. Vrcholně intimní, přitom posluchač nemá dojem, že by se dostal do pozice voyera. Zároveň se Scott nebojí, když je to potřeba, pořádně zabrat do strun a křehkou atmosféru pročísnout do podoby rockového vystoupení a hudebního jamování někde v klubu.

Podobně barevné bude i novinkové album Tear Your Heart Out, Vyčíst to jde z různorodosti, kterou nabízejí už zveřejněné skladby See a Barn Burner. „Psaní těchto písní mi pomohlo ohlédnout se nazpátek na některé události, které inspirovaly některé z nich. Lidé jsou si všichni dost podobní. Všichni děláme stejné chyby, nebo pokud nejsou stejné, všichni děláme chyby a věci jsou složitější, než se na povrchu zdá,“ říká Scott s tím, že Tear Your Heart Out je album o vztazích, přátelství a zármutku a o tom, jak si osvojíte a vypořádáte se s konflikty a bolestmi, které se ve vašem životě dějí.

Chateau Chateau, alternativní kapela, v jejíž tvorbě se snoubí indie, pop i rock, se přihlásila s novým bangerem. Liar Liar je melodická hitová věc, jíž vévodí zpěv jedné ze dvou hlavním postav kapely Bleu Fitz. Už od prvních tónů je posluchač lapen a jen se zájmem naslouchá, jak se dobře strukturovaná skladba rozvíjí.

Skupina Chateau Chateau vznikla v americkém Tucsonu v roce 2018 a stojí za ní dvojice Bleu Fitz a Alex Hamby. Jejich modus operandi je jednoduchý - svým DIY přístupem přetvářejí obyčejné písničky do zajímavých, naparáděných pecek. A to přesto, že témata jejich textů posh rozhodně nejsou - zpívají o duševních chorobách, závislostech i traumatech. Umí ale úzkost přetvořit do optimisticky a tanečně znějících skladeb, které nenechají v klidu žádného z posluchačů.

Oba jsme introverti, kteří při tvorbě a na pódiu vystupují z vlastních těl a stávají se někým jiným, nesmrtelným, sebevědomým, extravagatním,“ říká Bleu Fitz s tím, že jejich inspirační zdroje jsou velmi různorodé, a to nejen ty hudební. Najdete mezi nimi Davida Bowieho i drag queen. A tuto rozmanitost se dvojice snaží dostat i do své tvorby.

Kapela English Teacher z anglického Leedsu ohlásila na 12. dubna vydání svého debutového alba This Could Be Texas. Zároveň z něj zveřejnila už čtvrtou skladbu. Jde o závěrečnou Albert Road z třináctipísničkové kolekce. Silnou, spirálovitě se rozvíjející skladbu, která popisuje, jaké je to vyrůstat v rodině a části města, kde to bohatstvím zrovna neoplývá, a kde se člověk spíše než s šancí na lepší život setká s předsudky a minimem příležitostí. Úchvatný je vokál zpěvačky Lily Fontaine.

Chci, aby toto album bylo, jako byste se vydali do vesmíru, a ukázalo se, že je téměř totožné s Doncasterem,“ řekla o debutu Fontaine a není důvod nevěřit, že by se to snad nepovedlo. Společně s kytaristou Lewisem Whitingem, basákem Nicholasem Edenem a bubeníkem Douglasem Frostem totiž s kapelou založenou v roce 2020 požívají velkého respektu hudební kritiky i fanoušků. I když ne vždy - loňský singl A Song About Love se s pochopením kritiků trochu minul. Což Lily Fontaine sice zamrzelo, ale z cesty nevykolejilo. „Moje hudba není observační komedie, ani výhradně není o každodenním životě. Hodně času trávím přemýšlením o tom, jak nejlépe vyjádřit, jak se cítím,“ řekla k tomu NME.

Post punková kapela English Teacher vznikla na troskách dream-popové skupiny Frank, kterou někteří ze členů kapely dali dohromady v roce 2018, kdy studovali konzervatoř v Leedsu. Brzy po vzniku English Teacher přišel lockdown a bubeník Douglas Frost byl přesvědčený o tom, že bude spíš zdravotním bratrem než muzikantem v kapele. Díky tomu, že kapela loni podepsala smlouvu s velkým labelem, to teď vypadá spíše na hudební kariéru. A ti, kteří by kapelu chtěli vidět naživo, mají šanci. Koncem ledna vyjíždí na turné po Velké Británii a Evropě a nejblíže k českým hranicím bude k zastižení v Berlíně (18. 2.) nebo v Mnichově (20. 2.).

Po šesti letech letos vydají novou desku psychedeličtí punkoví svérázové z Minneapolis Uranium Club. Jmenovat se bude Infants Under the Bulb a vyjde 1. března. Z jedenácti položek na albu je zatím k dispozici úvodní singl Small Grey Man, nervní extatická střela, která je na poměry kapely ještě docela krotká. Přesto fanoušci dostanou to, na co jsou od kapely zvyklí – divoké odsekávané kytarové party, bicí přizpůsobené dané skladbě a vokální linky, které člověka nenechají v klidu.

Kromě hudby si kapela vydávající desky od roku 2016 opět vyhrála s grafickým vyzněním alba. Velkolepý titulní snímek zachycuje kapelou pečlivě zkoordinovanou akci, kdy skupina dobrovolníků stojících na pláni vytvořila tvar obří spirály široké  téměř 37 metrů. Její tvar byl na zemi vykreslen pomocí úhloměru, který vznikl speciálně pro tuto příležitost.

Novinka Infants Under the Bulb je celkově čtvrtým albem skupiny, ale zatímco první tři desky vycházely podobně, jako tomu bylo v 70. a 80. letech, tedy každý rok nové album, s nejnovějším počinem si čtveřice Harry Wohl (kytara, zpěv), „Teen Man“ (kytara, zpěv), Brendan Wells (basa, zpěv) a Matt Stagner (bicí) dala na čas, kteří sami zvuk své kapely označují za zvuk rozpadající se společnosti, případně zvuk živých plotů, které se lámou, jak se ulice města kroutí a drolí.

Z úplně jiného hudebního světa je novinka kanadské hudebnice jménem Alana Yorke. Singl Marion je předzvěstí alba Destroyer, které vyjde 17. května. Jde o členitou skladbu, která je poctou její zesnulé babičce, s dominantní linkou klavíru a zpěvaččina příjemně linoucího se hlasu, jež jsou posléze doplněny smyčci, které skladbě dodávají nejen dynamiku, ale také proměňují atmosféru. Díky podpoře bicích pak skladbu společně dokáží vygradovat v nástrojově i zvukově mohutné finále. To vše někde na pomezí Kate Bush a Philipa Glasse.

Po smrti babičky jsem si prohlížela stará rodinná fotoalba a opravdu ke mně promluvily hluboké hnědé oči mé babičky, ale také zeleno-zlaté oříškové oči mé jako malého batolete,“ konstatovala zpěvačka s tím, že oči se staly pojítkem mezi generacemi a tím, jak může milovaný člověk dál žít skrze další generace. „Intenzita hudby a vokálu je vyjádřením smutku, který jsem cítila,“ dodala zpěvačka.

Životní propojení v jejím případě není pouhou frází. Když se jednoho listopadového rána roku 2022 probudila, měla ochrnutou levou paži. V nemocnici pak CT vyšetření odhalilo, že v 41 letech prodělala mozkovou mrtvici. Kvůli nefungující levé ruce tak bylo nemožné navázat na úspěšnou debutovou desku Dream Magic (2015). Prvotina sice zaznamenala značný úspěch, ale posttraumatická stresová porucha spojená s úmrtím blízké osoby zpěvačce nedovolila na ni hned navázat. Pak se jí narodil syn, přišly poporodní deprese a vše vyvrcholilo mozkovou příhodou.

Štěstím v neštěstí při zotavování se v nemocnici bylo, že místo deprese procházela hypománií, kdy se cítila, jako by měla superschopnosti a oplývala ohromující kreativitou. Díky tomuto rozpoložení dokázala nejen lépe porozumět hudbě, kterou stvořila, ale také vytvořit obal a design připravovaného alba. Díky cvičení a terapiím se jí také znovu podařilo získat kontrolu nad levou stranou svého těla. Výsledkem je nové album. „Byla jsem motivována vytvořit něco krásného z tak mučivých zážitků, abych mohla pomoci ostatním, aby to sami nemuseli podstupovat,“ konstatovala Alana Yorke.