Obrázek k článku Rock for People otevírá brány. V programu se skrývají hudební klenoty i Keanu Reeves
| Redakce | Foto: Brian Bowen Smith

Rock for People otevírá brány. V programu se skrývají hudební klenoty i Keanu Reeves

Startuje jeden z největších festivalů u nás. Rock for People otevírá brány v hradeckém Parku 360 ve středu 12. června a láká na Prodigy, Bring Me The Horizon, The Offspring či kapelu Dogstar, ve které hraje na baskytaru hollywoodský herec Keanu Reeves. Headliner bude samozřejmě u toho. Před začátkem přehlídky vám přinášíme několik redakčních tipů na koncerty a interprety, které byste neměli minout, i když třeba nejsou na plakátech největším písmem.

A výběr je to vskutku pestrý. Jak s oblibou v naší redakci říkáme: „hudba nejsou závody“, a proto vám s radostí představujeme naše festivalové menu, které zdaleka není jen ryze rockové. Možná vám poslouží jako průvodce hutnou festivalovou džunglí plnou menších, leč zajímavých hudebních uskupení.

Dying Wish

Hardcore drtící ušní boltce, který výrazně oživuje dámský hlas suverénní Emmy Boster. To jsou Dying Wish, portlandská partička, kterou by žádný fanoušek tvrdé hudby na letošním Rock for People rozhodně neměl vynechat. Díky uřvanému vokálu charismatické zpěvačky je tahle smečka na současné corové scéně nesmírně svěžím tělesem, jehož koncerty jsou pověstné zuřivou a nespoutanou energií. O tom, že tenhle kvintet spustí už druhý festivalový den (13. června) po dvanácté hodině pod E2 stagi totální bordel, není žádný pochyb. Na tuhle odpolední festivalovou rozcvičku se obzvlášť těším.

Lukáš Rešl

Lazy Habits

Když se loni všichni rozplývali nad Papa Roach, chodil jsem po areálu a jen tak si bloumal mezi menšími pódii - někdy to taky zkuste! Člověk totiž může narazit na opravdové skryté klenoty, což se mě jednou poštěstilo právě s kapelou Lazy Habits. Když začínali, byl jsem v jejich stanu sám s pár desítkami dalších návštěvníků festivalu a podle mě nikdo z nás nevěděl, o jakou kapelu se jedná. Prostě jsme tam jen byli, na správném místě, ve správný čas! James Collins vyběhl a kapela za ním spustila a mě spadla brada na zem. Originální pojetí moderního jazzu s ostrým a sakrarychlým rapem o současných problémech světa s vtipem a pointou. A ta kapela?! Chodil jsem po areálu a všechny jsem otravoval, že jsem viděl „britské The Roots“. To, že Lazy Habits opět přijedou, mi udělalo větší radost než seznam letošních headlinerů. Fakt se těším a jsem zvědav, jestli to podruhé bude fungovat a vy pojďte taky, protože věřím, že to bude fakt paráda!

wlado

Ic3peak

Osobně se na RfP vždy těším na vystoupení interpretů, kteří se tak trochu vymykají. Jedním z nich bude zcela jednoznačně koncert ruského dua I3PEAK, které dlouhodobě čelí bojkotu a represím ze strany ruských úřadů, a to nejen kvůli jejich postoji k ruské agresi na Ukrajině. I3PEAK založila dvojice Anastasia Kreslina a Nikolay Kostilev v roce 2013. Od té doby si svojí jedinečnou fúzí nu metalu, rapových sekvencí a experimentální elektronické hudby, ale i díky textům, které se zabývají tabuizovanými tématy, jako je politika a smrt, získali mnoho fanoušků na celém světě. O tom svědčí třeba i jejich nedávné fanoušky i hudebními kritiky oceňované jihoamerické turné. Na RfP se tedy můžeme těšit velkolepou zvukově rozmanitou show, na Anastasiin pěvecký talent a na Nikoalyovu hudební ekvilibristiku, při které od ovládání kláves odskakuje k energickému bušení do bubnů nebo k elektrické kytaře. Díky jejich schopností spojovat různorodé hudební žánry a kombinovat vizuální a zvukové prvky to bude nezapomenutelný zážitek pro milovníky hudby, kteří hledají něco víc než jen běžný koncert.

Marek Reinoha

The Truth Is Out There

Kapela ze severní Moravy má venku novou nahrávku Colors. Když ji letos křtili v pražském Cafe v Lese, čuměl jsem s obdivem na to, jak se ta kapela za roky vyhrála. Na druhou stranu, ona vždycky patřila za tuzemskou koncertní špičku! Na RfP jsou možná po Vypsané fixe největší stálicí a všechny jejich koncerty byly vždy naprostý námrd – jiné slovo nejde použít. Během let ubrali z řvaní a mlácení a Ponče už taky nekončí každý koncert od krve. Kapela navíc přidala na melodičnosti a výrazu. Na Rokáč slibují přivést pořádnou show a Hanzimu to teď zpívá jako nikdy předtím. Všem vám doporučuji na jejich set dorazit a nechat se smést energií, kterou kluci přivezou. O téhle kapele by mělo vědět víc lidí a pokud je neznáte, pojďte to rychle napravit. Potkáme se v moshpitu!

wlado

Prague Philharmonia Covers

Samozřejmě se těším i na velké zahraniční kapely, tady bych ale chtěl vypíchnout jedno méně nápadné vystoupení, které by ovšem byla velká chyba minout. Prague Philharmonia byla na Rock for People už loni. Kromě denního vystoupení s Clarinet Factory zahrálo v noci smyčcové kvarteto pod názvem PKF (Pražská komorní filharmonie) a bylo to přesně to, co člověk po dni plném elektrických kytar potřeboval. Aranže Vivaldiho, rockových klasik i skladeb aktuálních headlinerů festivalu přiměly nadšené publikum skandovat „pé-ká-ef“, i vytvořit moshpit, což prostě v Rudolfinu neuvidíte. Letos se PKF vrací, vystoupí ve čtvrtek v noci a smyčce budou tentokrát rozšířeny ještě o dechovou sekci a rytmiku v podání Petra Valáška (Clarinet Factory) a Dano Šoltise (minus123minut). Takže očekávám ještě větší nářez!

Ondřej Kubín

Lufťáci

Koncert, který je legendární, ještě než se stal, je naplánovaný hned první den Rock for People na scéně trochu obskurně pojmenované Solar Stage. Právě tam přijedou karosou jedni z nejlepších tuzemských muzikantů, které spojila láska ke country hudbě a špekáčkům. Soudě podle vůbec prvního klipu, který měl tento týden premiéru na stránkách Headlineru, to bude pořádný potlach! Protože pod vší nadsázkou a liščími ohony se houpe stará dobrá písnička. Pokud se nepletu, půjde vůbec o první možnost vidět Lufťáky na festivalové scéně. K tomu je potřeba si donést jen vlastní jehličí a dobrou náladu. Protože nakonec jde o muzikantsky tak vytíženou sestavu, že není nikdy jisté, zda se ještě znovu kdy setká. Instantně legendární!

Honza Vedral

Yungblud

Už to bude let, co jsem Dominica Harrisona poprvé viděl na festivalu Grape. Hrál odpoledne ve stanu pro pár stovek návštěvníků – to ještě neměl svůj Black Hearts Club, jak se označují jeho nejvěrnější fanoušci. I tak tehdy předvedl naprosto strhující energické vystoupení, v rámci kterého došlo na vzájemné plivání slin do úst mezi ním a jeho svým kytaristou – ten obraz mám před očima dodnes! Během let na sobě pracoval, vydával hit za hitem a postupem času se z něj stalo jedno z vyhledávaných jmen hudebního světa. Jeho koncerty jsou dnes opravdu velkolepé shows a já se fakt těším na to, kam se posunul, a jak si poradí s tou obrovskou Fat Lady – největším evropským pódiem.

wlado

 

Jeden tip nestačí

Letošní Rock for People je pro mě začátkem festivalové sezóny a já se nemůžu dočkat, až dostanu na ruku pásku, která bude znamenat další čtyřdenní hudební jízdu. Z headlinerů se těším na Offspring a Bring Me the Horizon, obě kapely už na tomhle festivalu vystupovaly, ale letos by měly být v obzvlášť dobré koncertní formě. Zajímavé bude i to, až bude Dextera Hollanda na místě před publikem zpovídat Daniel Stach v Hide Parku Civilizace Live. Jsem taky zvědavá, jak dobrým basákem je Keanu Reeves kapele Dogstar, jak dobrým kytaristou bude Jiří Hrdina s Vypsanou fixou a kolik lidí si najde cestu na koncert skvělého Dallona Weekese a jeho I Dont Know How But They Found Me. A nakonec, nebo spíš v první řadě, doporučuji si ve čtvrtek nenechat ujít Kytarový svět Karola Komendy, v pátek diskuzi Jindřicha Šídla s hudebními kritiky a v sobotu podcast Noty Vole naživo. Tam všude budou kolegové z Headlineru.

Šárka Hellerová