Obrázek k článku Metallica pařila na Eltona Johna. Poctu britskému zpěvákovi ovládla Joni Mitchell
| Šárka Hellerová | Foto: Library of Congress

Metallica pařila na Eltona Johna. Poctu britskému zpěvákovi ovládla Joni Mitchell

Výjimečným večerem uctila Amerika britského zpěváka Eltona Johna a textaře jeho písní Bernieho Taupina. Dvojice převzala Gershwinovu cenu již na konci března, ovšem po večeru, který veřejnoprávní stanice PBS vysílala minulý týden, zůstalo několik nezapomenutelných hudebních momentů.

Gershwinovu cenu uděluje Knihovna kongresu za celoživotní přínos v populární hudbě. Ve dvacátých letech tohoto století ji získali Garth Brooks, Lionel Richie, Johni Mitchell a nyní byla poprvé udělena dvojici umělců. Jejím prvním držitelem byl v roce 2007 Paul Simon.

Letošní ceremoniál obohatila řada výjimečných hudebních čísel. Písně Eltona Johna ten večer zněly mimo jiné v podání Gartha Brookse, Brandi Carlile či Charlieho Putta. Když pomineme závěrečné vystoupení samotného Eltona Johna, který publikum dojal i rozdováděl písněmi Mona Lisa and Mad Hatters, Saturday Night’s Alright for Fighting a Your Song, největší pozornost přitáhli rozhodně Joni Mitchell a Metallica.

Joni Mitchel, která Gershwinovu cenu přijala loni, zpívala píseň I’m Still Standing. Doprovázely ji Brandi Carlile a Annie Lennox a jejich společný cover, v němž se svolením Taupina a Johna změnily slova, měl obrovskou sílu. Metallica si vzala na paškál medley Funeral for a Friend/Love Lies Bleeding, které otevíralo sedmdesátkové dvojalbum Goodbye Yellow Brick Road. Skvělá volba, i tohle bude patřit do zlatého fondu.

Na konci večera Elton John a Bernie Taupin převzali cenu a poděkovali vystupujícím i hudebníkům, kteří nasměrovali jejich kariéru. „Když jsem jako malý kluk vyrůstal na předměstí Londýna, poslouchal jsem Nata Kinga Colea, Doris Day, Dinah Washington, orchestr Billyho Maye a všechny ty úžasné lidi z padesátých let. Pak jsem najednou uslyšel Heartbreak Hotel od Elvise Presleyho a změnil se celý můj svět. A díky bohu za to,“ vzpomínal Elton John na chvíli, kdy jeho matka přinesla slavnou nahrávku domů a on od té doby nechtěl nic jiného než hrát rokenrol. Připomněl, že jeho život proměnili i skvělí pianisté jako Jerry Lee Lewis, Little Richard, Ray Charles a další a poděkoval Americe za hudbu, jakou dala světu.

„Jsem pyšný, že zde jako Brit přebírám tuto cenu, všichni moji hrdinové byli z Ameriky. A taky jsem většinu z nich potkal,“ poznamenal zpěvák a poděkoval všem, kteří ten večer vystoupili, aby uctili jeho přes padesát let trvající tvůrčí partnerství s Berniem Taupinem: „Bez něj bych tu nebyl. Dává mi texty a já píšu písničky.“ Elton John připomněl, že síla hudby tkví v plnění lidské duše emocemi a přitom podotkl, že má štěstí být toho součástí právě s Berniem Taupinem – protože nejlepší je mít s kým úspěch sdílet. „Oba jsme prošli peklem a vyšli druhou stranou. A je to skvělý pocit,“ pochvaloval si zpěvák, kam až společně došli. Bernie Taupin se nechal slyšet, že nejenže se poté, co většinu života prožil v Americe, cítí Američanem, ale především, že většina toho, co kdy napsal, pramení právě z fontány velkého amerického zpěvníku.