Obrázek k článku Xavier Baumaxa: Můj nekrolog za tatíčkem Zemanuelou
| Honza Vedral | Foto: Honza Vedral

Xavier Baumaxa: Můj nekrolog za tatíčkem Zemanuelou

"Po dvanácti letech od EP A ten Clintn, on mi hýkal jsem si vzal nějakýho politika do huby. A tentokrát ne v dobrým," říká Xavier Baumaxa v podcastu Headliner CZ o písni Varan ze svého nového alba F!asco.

"Vystupuji v ní jako tatíček Zemanuela, sjednotitel národa. Zároveň je to nekrolog za tatíčkem Zemanuelou. Takže jestli tohle poslouchá Honza Rejžek, tak ty už ten nekrolog psát nemusíš," vzkazuje litvínovský písničkář.

"Hlavní zbraní té desky je provokace prostřednictvím hypernekorektnosti. Pomocí hypernekorektnosti jako uměleckýho prostředku totiž můžeš v dnešní době říct to, co  už otevřeně nejde, " vysvětluje, proč je album plné ostrých glos společnosti, které vrcholí extrémním protestsongem Půjdu do Globusu. "Vzal jsem to jako nadsázku a schválně ten problém zveličil ad absurdum. Abych posluchače poňouknul," říká Xavi v rozhovoru s Honzou Vedralem, který začíná popisem vřelé nálady v redakci časopisu Headlineru.

Kytaru přitom na novém albu kytaru překvapivě vyměnil za elektronickou produkci. O tu se postaral Jan Čechtický z Ohm Square ve spolupráci s Baumaxovým pianistou Mírou Lackem. "Jak se vydání desky oddalovalo, přišly mi ty moje kytarový věci moc ukňouraný," vysvětluje stylovou změnu Xavi. 

Přestože album předznamenal poměrně veselý singl Panenka Kick, album moc optimistické není. "Je to temný a nasraný. Lacko říkal, že je úspěch, že je tam něco veselýho. Čechťák totiž nesnese, když je někde durový akord. Čechťák nedá velkou tercii," popisuje Baumaxa charakter F!asca. "Naopak ještě vyzdvihuje temný stránky mojí duše. A pak se vzájemně ujišťujeme, jak je to perfektní." 

Co dělá v současnosti Em Rudenko? Kdo inspiroval píseň Muž, který prohrál a jak vzniknul (ne)slavný televizní rozhovor, v němž se za Xaviera Baumaxu vydává jeho parťák Bady? 

Podcast Headliner CZ můžete poslouchat na Spotify, Apple Podcasts, Anchor.fm a v dalších servisech. 

Xavier Baumaxa album F!asco pokřtí 7.10. v pražském Lucerna Music Baru

Používáme cookies abychom Vám umožnili lepší procházení stránkou. Pro více informací si přečtěte Co jsou Cookies. Pokud budete pokračovat v procházení stránek, vyjadřujete souhlas s těmito podmínkami.