Obrázek k článku Proč byl Circus Praha kult? Pocta Bradu Strattonovi podpoří rodinu zesnulého muzikanta
| Petra Divoká | Foto: Tomáš Turek

Proč byl Circus Praha kult? Pocta Bradu Strattonovi podpoří rodinu zesnulého muzikanta

Na vzpomínkovém koncertě v Malostranské besedě vystoupí 18. května Circus Ponorka, Anna K., November 2nd, Klára Vytisková. Petr Ostrouchov, Lenka Nová a další.

Brad Stratton byl v devadesátých letech frontman kapel Circus Praha a Snake Eaters a významnou osobností tuzemské hudební scény. I po svém návratu do USA na konci devadesátých let se vracel do Česka, aby hrál s oběma svými kapelami. Jejich členové Jan Ponocný, Tomáš Brožek, Pavel Cingl, Vladimír Vytiska nebo Jaroslav Kvasnička taktéž v Besedě vystoupí.

„Dodnes mě nepřestává překvapovat, kolik muzikantů mi říká, že je kapela Circus Praha inspirovala k tomu, aby vzali do ruky kytaru a založili kapelu,'' říká Jan Ponocný alias Circus Ponorka, který spolu s Cinglem koncert uspořádal. „Jsem vděčnej, že jsem s ním mohl hrát, bavit lidi i sebe. Pěkně mě naštvalo, že na rozdíl ode mě ten infarkt nerozchodil. Každopádně mu teď uděláme pořádnej mejdan,“ dodává.

 

K poctě hudebníkovi, který spolupracoval například s Mekym Žbirkou, Lucií, Annou K., Ivanem Hlasem, November 2nd nebo Chaozzem, se dále připojí zpěváci Viktor Dyk, Matt Politz v i kytaristé Steve Walsh a Roman Helcl.

Poslední jmenovaný na Strattona vzpomínal v lednovém Headlineru: „Éra Cirkusu Praha byla nezapomenutelná. Devadesátky, svoboda, láska, co s pravdou vždycky zvítězí, a muzika, která boří všechny nespravedlnosti světa. A něco z toho, co jsme tehdy zažívali, přivezl do Prahy i kluk z Maine, přestože o tom ještě v roce 1992 nemohl mít ponětí.“ Celý článek pak uvedl výstižnými slovy: „Brad Stratton byl kluk, který zapálil knot. … V devadesátých letech přijel do sametového Československa, spustil tu rockovou revoluci a zase si šel po svých.“

Brad Stratton přijel do Prahy v  roce 1992 na výlet a zůstal zde šest let. Nahrával alba, zakládal kapely a produkoval a skládal hudbu českým interpretům. Krátce před svou smrtí plánoval natočit nový singl s Circusem Praha a znovu koncertovat.