Obrázek k článku Čeká Mighty Sounds nejmocnější ročník? Přijedou legendární Social Distortion
| Petra Divoká | Foto: Danny Clinch

Čeká Mighty Sounds nejmocnější ročník? Přijedou legendární Social Distortion

Svůj letošní line-up festival představuje jako nejspíš nejsilnější v historii. Už při pohledu na jména headlinerů, kterými jsou Social Distortion, Dropkick Murphys a Royal Republic, je zřejmé, že v Táboře bude ve dnech od 8. do 10. července opravdu veselo.

Šestnáctý ročník Mighty Sounds se podobně jako většina festivalů koná s dvouletým odkladem, nyní už se však nezadržitelně blíží. Organizátorům se podařilo udržet základ původně plánovaného programu a nahrazovali pouze část menších kapel, které z nejrůznějších důvodů letos dorazit nemohou. Akce oblíbená pro svou osobní a bezprostřední atmosféru v roce 2022 tadičně naídne zahraniční i české interprety ze světa punkrocku, ska, punku, rockabilly nebo rock’n’rollu, ale tentokrát také z rapu a alternativy.

Pokud bychom z lákavého celku měli vypíchnout jeden důvod, proč se do Tábora vydat, budou to nejspíš kalifornští Social Distortion. Kapela frontmana Mikea Nesse je na scéně od roku 1978 a od debutu Mommy's Little Monster z počátku osmdesátých let vydala ještě šest dalších studiových alb.

„Vzhledem k tomu, že s koncertováním v Evropě šetří, jsou nejvěrnějšími fanoušky považovány za kult, který je povinnost vidět. Social Distortion míchají punk rock, blues a country s neuvěřitelným citem. Výsledkem jsou opravdu krásné vystavěné písničky, které zabrnkají i na tu nejemnější strunu kde jakého tvrdáka anebo tvrďačky,“ lákají pořadatelé na legendární americkou kapelu.

Skladbu I Was Wrong White vydali Social Distortion na albu Light, White Heat, White Trash (1996)

Oblíbení Dropkick Murphys se v České republice neobjeví zdaleka poprvé, a proto můžeme s jistotou říci, že jejich explozivní, hlasitý a energií nabitý koncert potěší nejednoho fanouška punku. Snad zazní i nové skladby z alba This Machine Still Kills Fascists, které má vyjít v září. V tvorbě bostonských Dropkick Murphys se prolínají irské kořeny s punk rockem či jeho subžánrem Oi!, ale i s celou škálou rockových elementů. Na albu Going Out in Style hostoval samotný Bruce Springsteen a jedním z filmů, kde můžete slyšet hudbu této kapely je Oscarem oceněný snímek Skrytá identita.

Singl Two 6's Upside Down pochází z alba This Machine Still Kills Fascists, jež vyjde v září

Také s kapelou Royal Republic se české publikum už poměrně důvěrně zná. Svým dosud posledním albem Club Majesty z roku 2019 tito Švédové dokázali, že, co se týká energií nabitého rock’n’rollu, platí, co avizovali už názvem své první desky. Ta se v překladu jmenovala „Jsme šlechta“.

Royal Republic a jejich skladba Fireman & Dancer na letošním Rock am Ringu

Line-up doplňuje dlouhá řada dalších žánrových kapel. Návštěvníci se mohou těšit na Agnostic Front, Acidez, Anti-Flag, The Baboon Show, The Rumjacks, Dub Pistols a mnoho dalších. Kromě toho festival nabízí bohatý doprovodný program – kromě divadla, stand-up comedy či DJs se budou konat například tradiční fotbalové a nohejbalové zápasy.