Obrázek k článku Keb’ Mo’, věčný experimentátor a držitel pěti cen Grammy, se vrací do Prahy
| Šárka Hellerová | Foto: Liver Music

Keb’ Mo’, věčný experimentátor a držitel pěti cen Grammy, se vrací do Prahy

Jedna z největších osobností mezi současnými americkými bluesmany vystoupí 9. května sólově v pražském Divadle Archa.

Keb’ Mo’ se do Archy vrátí po třech letech, kdy byl tehdejší komorní koncert jeho zdejší sólovou premiérou. Písničkář a věčný experimentátor, jenž vyniká hrou na nejrůznější druhy kytar, tehdy ukázal, že přestože rád vystoupí jak s kapelou či symfonickým orchestrem, bohatě si vystačí sám a jeho tvorba tak vynikne možná úplně nejlépe.

Skladba Old Me Better z alba Bluesamericana z roku 2014

Sedmdesátiletý hudebník vyrůstal v Kalifornii, ale hudebně čerpá z tradičních bluesových lokací jako jsou Texas a Louisiana, odkud pocházeli jeho rodiče. Po gospelem nasátým dětství psal písně pro jiné interprety a působil jako studiový producent i hudebník. K dalšímu hudebnímu směřování ho inspirovala role v divadelním muzikálu Spunk, kde ztělesnil pouličního bluesového hudebníka. „Nikdy jsem si nepředsevzal, že budu bluesovým hudebníkem. Ale blues je velmi mocné a zprostředkovává to, co dělám. Probouzí ve mně pocit skutečnosti,“ říká hudebník, jehož celé jméno zní Kevin Moore.

Debutoval eponymní deskou v roce 1994. Další tři jeho alba získala Grammy (nominovaný byl celkem dvanáctkrát) v kategorii Současné bluesové album, což se pak opakovalo ještě v roce 2004 s titulem Keep It Simple. V témže roce vydal i album Peace... Back by Popular Demand (2004), na které nahrál originální úpravy světových protiválečných songů. Ceněná, a opět ověnčená Grammy, je i jeho spolupráce s Taj Mahalem, s nímž nahrál desku TajMo. Zatím poslední album tohoto hudebníka, jehož styl hraní inspiroval výrobce kytar Gibson k vytvoření speciální edice akustické kytary „Keb’ Mo’ Signature Bluesmaster“, je vánoční.