Časopis | Hudební zprávy |
Počet výsledků: 2189

Sedmdesátník Michael Kocáb: Olmerová ve vodě, trápení Arafata a fenomén Bohdalová
Michael Kocáb slaví sedmdesátiny a v rozhovoru pro Headliner se řídil heslem, že ke všemu je historka. Mluvili jsme spolu o nejvyšších metách v životě hudebníka, okamžicích, kdy se jeho muzika setkávala s dějinami, o tom, na čem právě pracuje.

Petr Novotný: Na příchod důchodu jsem čekal v baru v Českých Budějovicích
S Pavlem Žalmanem Lohonkou tvoří neodmyslitelnou dvojici již skoro třicet let. Přesto, kdybyste si chtěli o Petru Novotném něco zjistit, moc toho nenajdete. S nástupem seniorského věku však vyšel s kůží na trh a vydal první sólovou desku, která nese příznačný název Na důchodě.

GLOSA: Bu! Bu! Bu! Národ je slepý! Protheus jako Sametový partyzán sděluje jedno velké nic
Někdejší hlas Dymytry vydal pokračování svého „dvoudílného seriálu protestsongů“, ve kterých figuruje jako věrozvěst. Písní Sametový partyzán ve známé melodii Bella Ciao abstraktně popisuje slepost národa. Zapadá tak hluboko do jámy dalších podobných písní o „zlých elitách a politických figurách“.

„Svedla nás láska k černé hudbě.“ Vladimir 518 a 7krát3 poprvé o společném albu White Boy
Vladimir 518 a 7krát3 si libují v divnostech. Teď natočili album s trochu provokativním názvem White Boy. Mluví na něm o domově a dalších obyčejných ale důležitých věcech. V rozhovoru před vydáním nahrávky dojde na formativní setkání s Afrika Bambaatou i posměškům a nadávkám do albínů.

Nikola Mucha: Sprostá holka s kytarou táhne, i když patriarchát dostává na pr*el
Nikola Mucha vydala poslední album Tos posrals před čtyřmi lety. Mezitím se stihla odstěhovat s rodinou z Brna do malé vesničky, otěhotnět a porodit další dceru. Současně má v plánu u příležitosti výročí deseti let kapely Mucha vydat živák, best of album, kterým by tuto etapu tak nějak uzavřela.

Šéfové českých festivalů otevřeně: Rokenrol, mafiáni a kadibudky
Michal Thomes a Suki začínali s festivaly před desítkami let s minimem zkušeností a bez peněz. Dnes stojí za obřími hudebními přehlídkami s mezinárodním přesahem. Co všechno se může na festivalu povést a pokazit? Dozvíte se v první části záznamu z Headliner půdy na téma festivaly. Svými muzikantskými zkušenostmi a písněmi přispěl i Pokáč.

Headliner půda #2: Rokenrol, mafiáni a toiky. Festivaly zevnitř i zvenku (1)
Michal Thomes a Suki začínali s festivaly před desítkami let s minimem zkušeností a bez peněz. Dnes stojí za obřími hudebními přehlídkami s mezinárodním přesahem. Co všechno se může na festivalu povést a pokazit? Dozvíte se v první části záznamu z Headliner půdy na téma festivaly. Svými muzikantskými zkušenostmi a písněmi přispěl i Pokáč.

Barbora Poláková: Kdo si zaslouží lásku? A pláč za podvedené ženy
„Tahle píseň je o podvádění. O situaci, když člověk neřeší věci rovně. Hlavně sám se sebou, ale potom není férovej ke všem okolo.“ Sedíme s Bárou Polákovou a rozebíráme skladbu po skladbě nové album On/Off. První, u kterého nerodila dítě, a taky první, u kterého si naplno uvědomila, že je zpěvačka. Pod povrchem fórů se toho na něm totiž skrývá hodně.

Insider Janis Sidovský: Královny, Tenoři, muzikály, Travolta z Pardubic a životní lekce od Karla Gotta
Muzikály Dracula, West Side Story, show Královny popu, inscenace Noc na Karlštejně a skupina 4 Tenoři. To jsou některé z projektů, kterým pomáhal a pomáhá k úspěchu Janis Sidovský. Muž, jenž si v dobách, kdy tančil s Karlem Gottem, říkal Travolta z Pardubic.

A zrodil se Personal Jesus. Temný příběh nejslavnějšího alba Depeche Mode
Před pětatřiceti lety vydali Depeche Mode album Violator s písněmi jako Personal Jesus, World in My Eyes nebo Enjoy the Silence. „Myslím si, že to byl jediný moment v naší historii, kdy jsme se na sebe ve studiu podívali a řekli si, že možná máme hit,“ vzpomíná Martin Gore. Violator udělalo z Depeche Mode celosvětové hvězdy a zároveň se zařadilo mezi nejvýraznější nahrávky přelomu 80. a 90. let. Toto je jeho příběh.

Zlata Hladíková: Největší Radimův projev lásky? Ať nás děti sesypou do jedné krabičky
„Vzpomínám si, že asi dva měsíce před smrtí mi Radim řekl: Víš, až já umřu, tak ty si mě dáš v krabičce doma na piano a já tam na tebe počkám. A až půjdeš ty, tak ať nás děti sesypou dohromady. Kdyby mě neměl rád, tak mě přece nechá dát do jinýho truhlíku,“ vzpomínala v srpnu 2022 v Headlineru Zlata Hladíková. Po smutné zprávě o jejím úmrtí rozhovor o její práci i životě s geniálním kytaristou znovu otevíráme čtenářům.

Fenomén Aïta aneb vzpurné zpěvačky uprostřed islámu
Elitní marocká rapperka Widad Mjama a tuniský elektroproducent Khalil Epi vzdávají na debutovém albu Abda úctu emancipovaným zpěvačkám hudební tradice aïta, které kdysi musely žít v Maroku dvojím životem. Zatímco v noci byly za milované královny, přes den málem za prostitutky.

Bluesový machr Matt Schofield: Stupnice vám hudbu nedají. Musí vám projít ušima.
Výjimečný britský bluesový kytarista Matt Schofield vystoupí poprvé v České republice. Evropským turné se svým triem oslaví v Americe usazený hudebník víc než dvacet let společného hraní. Do pražského Paláce Akropolis dorazí kytarista srovnávaný s Ericem Claptonem nebo Peterem Greenem 16. května.

RECENZE: Adam Vopička na debutu bloudí mezi snem a skutečností
Jméno Adama Vopičky není neznámé. Ti, kdo sledují současnou českou alternativu, vědí o jeho účinkování v The Prostitutes, Fake Tapes a hlavně v duu Calm Season s violoncellistkou Terezií Kovalovou. Nyní se vydal na sólovou dráhu – píše tíživě těžké texty ze světa fringe music, okrajového druhu písničkářské tvorby.

WYFE: Napsali jsme týpkovi od Springsteena. Ráno jsme měli v telefonu zprávu
Necelé tři roky poté, co mě pražští WYFE okouzlili monochromatickým křtem debutové desky v Paláci Akropolis, sedíme v kavárně na snídani se zpěvákem Markem Kedziorem a kytaristou Martynem Starým. Povídáme si o novém albu Do You Ever Wonder?, které v sobě opět má neodolatelnou kombinaci silných emocí a jakési uklidňující kvality. A pak že se v české hudbě nic zajímavého neděje!

Píáristka Kateřina Králová: Kabát rozhodně není výsledkem supr proma. Za nimi je poctivá práce
Pomáhá k publicitě podstatné části české hudební scény. Letos dostávala do médií například třicáté páté narozeniny Kabátu i třicetiny Vypsané fixy. Píáristka Kateřina Králová toho ví o české hudební scéně jako málokdo.

Halestorm: Vražedná svůdnost. Jak zkombinovat agresivitu a ženskou křehkost
S Lzzy Hale jsem mluvila jen den po rozhovoru s Markem Tremontim z Alter Bridge. I o nich byla řeč. Probraly jsme novou desku, hudební začátky, ale i témata, o nichž, jak sama řekla, mluví jen velmi zřídka, nebo dokonce veřejně zatím vůbec, včetně depresí, panických atak a toho, jak si z nevýhod spojených s tím, že je žena, udělala výhody.

VLČKOVIZE: Hudební recenze? Kontroverze mladých katů a věčná otázka Karla Gotta
Vždycky, když Headliner slaví narozeniny, najdu si chvilku, abych popřemýšlel, jak a kam dál v příštím roce se svým psaním. Je to něco jako odrazový můstek k úvahám o práci hudebního žurnalisty. Tentokrát jsem došel k názoru, že je čas na zamyšlení o roli recenzí. Píšu je už od začátku osmdesátých let a dost jsem s nimi zažil. Počínaje jedním osmdesátkovým popovým klanem, který mi ze msty volal v noci a vyhrožoval, že mě zničí, a konče umělci, kteří měli pocit, že jsem je málo pochválil.

ZRECENZUJEME VŠECHNO: Kutnohorští The Crushers baví vlastnoručně zhotovenou garážovkou
V rubrice Feedback redakce Headlineru postupně recenzuje všechny vaše nahrávky, které nám pošlete na e‑mail feedback@headliner.cz. Tentokrát nás zaujali třinečtí QAI, rozdováděli kutnohorští The Crushers a ústečtí Will Eifell. Pokud vás zajímá náš názor, těšíme se i na vaši hudbu!

THE BEST OF 2024. Objev roku? Češku Kayu v sedmnácti viděli až na Times Square
Redakce Headlineru sestavila svoje tradiční hudební best of. Jaký byl podle nás český objev roku? Nejvíc nás písničkami i koncertem zaujala písničkářka Kaya, vlastním jménem Karolína Pelíšková. Ale v redakční anketě najdete třináct dalších jmen, která stojí za pozornost.

RECENZE: Přímočará Tereza Kerndlová. Žádné velké zpívání ale slušné melodie
Jestli vám lezou krkem všichni ti pop rockeři se svými komplikovanými poselstvími nebo rappeři se svou arogancí, zkuste novou desku Terezy Kerndlové. Ve své podstatě je to jednoduchá, srozumitelná deska středního proudu, čistá, pozitivně nastavená popina. Dobře zazpívaná, konzervativní, svými tématy možná připomínající některé sebezpytné písně Hany Zagorové z jejího nejlepšího, velmi osobního období.

Textařský příběh Ivo Fischera: Růže z Texasu, Slavíci, Třešně a hity nejen pro Waldemara Matušku
Na 19. výročních cenách Ochranného svazu autorského vstoupila do Zlatého fondu českých písní skladba Stín katedrál. Václav Neckář ji nazpíval 30. června 1966 a skoro o třicet let později prožila svůj druhý život s Petrem Mukem a jeho Shalomem. Autorovi textu Ivo Fischerovi bylo tehdy dvaačtyřicet. Letos by se dožil stovky.